Müşteri Hizmetleri : 0232 364 10 65

BUTİK MARDİN MİDYAT (Süryani, Ezidi Köyleri dahil)

Mardin ve Midyat dahil Süryani , Ezidi köyleri

Konaklama : 5* Mardin Erdoba Elegance ve 5*Midyat Matiat otel

Tur Süresi : 4 GÜN - 3 GECE

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : ADNAN MENDERES HAVALİMANI

Ulaşım Şekli : UÇAKLI

Ayrıntılı bilgi için 0232 364 10 65

Kişi Başı : 1399 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Sosyal Medya'da Beğen & Paylaş

Tur Programı - Detayları

MARDİN ve MİDYAT TURU 

SÜRYANİ ve EZİDİ KÖYLERİ 

 

Savar , Dargeçit , Pizza Köyü , Kızıltepe Köyleri , Nusaybin Köyleri , Kafro , Dara Harabeleri

Anıtlı ve Oyuklu Köyü farkı ile ...

Kafro köyünde Pizza farkı ile ..

Mardin Reyhani Gecesi farkı ile ...

 

21 MART - 24 MART

4 GÜN - 3 GECE (YP)

 

21 MART 2019 GİDİŞ PEGASUS HAVAYOLLARI 10:30 ADNAN MENDERES 12:25 MARDİN HAVALİMANI

24 MART 2019 DÖNÜŞ PEGSAUS HAVAYOLLARI 12:25 MARDİN MİDYAT 14:50 ADNAN MENDERES HAVALİMANI

1.GÜN:İZMİR-MARDİN :

Saat 09:30 da Adnan menderes Havalimanı iç hatlar terminalinde buluşuyoruz.Uçak biletlerimizin Check-in işlemlerimizin ardından 10:30 Pegasus Havayolları ile Uçuş no PC3060 Mardin havalimanına yaklaşık 1 saat 55 dk uçuşumuzun ardından 12:25 sıralarında Mardin Havalimanına iniş yapıyoruz.Bizleri bekleyen aracımıza binerek rehberimiz eşliğinde Mardin turumuza başlıyoruz.Birçok medeniyete ev sahipli yapan ve UNESCO tarafından Dünya kültür mirası olarak kabul edilen Mardin’de MARDİN MÜZESİ – LATİFİYE CAMİİ – KIRKLAR KİLİSESİ (MOR BEHRAM) – ZİNCİRİYE MEDRESESİ – TARİHİ POSTANE – ŞEHİDİYE CAMİİ – DEYRUL ZAFERAN  MANASTIRI ( GÜNEŞE TAPANlar)  , MARDİN ULU CAMİİ  geziyoruz. Tarihi sokaklarını fotograflıyoruz.Rehberimizin  gün için de öğle yemeği (ekstra) serbest zaman da verecektir. Bu güzel günün ardından Mardin de bulunan otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve  akşam yemeği otelimizde. Arzu eden misafirlerimizle  Lobi  de buluşup MARDİN'e özgü (ekstra) REYHANİ GECESİ'ne katılıyoruz.

 

2.GÜN : MARDİN –MİDYAT:

Otelelimizdeki sabah kahvaltımızın ardından KABAL üzerinden geçerek bir küçük Süryani Köyü olan  SAVUR'a ulaşıyoruz.tarihi sokaklarında büyüleneceğimiz MİDYAT’a gidiyor ve MOR GABRIEL (DEYRULUMUR)  MANASTIRI’nı geziyoruz. Süryani – Müslüman ortak mahallelerinde geziyoruz. Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği TELKARİ sanatının en iyi örneklerini burada bulabilirsiniz. Midyat sokaklarını gezerek, alışverişler yaptıktan sonra, ‘’Sıla’’ ,‘’Adını Kalbime Yazdım’’ dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evi‘ ni geziyoruz. ELBEGENDİ (KAFRO) köyüne dogru yola çıkıyoruz.Bu etkileyici SÜRYANİ köyünde Pizza  meşhur olduğu için Kafro Pizza da öğle yemeğimizi(ekstra) yiyoruz. MOR YAKUP KİLİSE sini AHO papaz eşliğinde ziyaret ediyoruz.Bu güzel gün  ardından  otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

3.GÜN:MİDYAT – MARDİN:

Otelimizdeki sabah kahvaltımızın  ardından keşfedilmemiş bir tarihi hristyan köyü olan MİDYAT ANITLI Köyü'ne  ulaşıyoruz. Burada ANITLI  MERYEMANA   MANASTIRI nı ziyaret ediyoruz. Bu Kilse Süryani dilinde "yoldath aloha" ismini taşımasına rağmen çoğu kez Arapça "El Hadra"(bakire) olarak anılır. Bu güzel köyden ayrılarak Midyat dan tekrar geçerek Suriye sınırına dogru Nusaybin yolu üzerinde bulunan tarihi DARA Harabeleri ni geziyor ve fotoğraflıyoruz.Dara Harabelerinin ardından MARDİN' e doğru yola çıkıyoruz. (NOT : Program Dara harabeleri yetişir ise ilk güne de  gezilebilir) Anıtlı (Hah) Köyü ile Karagöl (Derkube) arasında yer alan HAH Harabeleri ni de geziyoruz. Rotamızın  kuzeyinde  çok sevilip sayılan asker azizler MOR  SERKİS  ve BAKOS ’un anısına inşa edilmiş olan Manastırı  ziyaret ediyoruz..En eski yapı öğeleri 789 yıllarına kadar uzanmakta olan Kilise,değerli süslemeleriyle göze çarpmaktadır..Bu güzel günümüzün ardından HASANKEYF'e dogru yola çıkıyoruz.Hasankeyf ziyaretimizin ardından MARDİN merkeze doğru yola çıkıyoruz.Mardin deki otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği konaklama otelimizde.Arzu eden  misafirlerimiz ile Lobi de buluşup (ekstra) SEYRİ MARDİN RESTORANT'a gidiyoruz.

 

4.GÜN :MARDİN İZMİR: 

Otelimizdeki sabah kahvaltımızın ardından  siz misafirlerimizi MARDİN merkezde serbest zaman da alışveriş molası  veriyoruz.Rehberşmizin belirlediği saat doğrultusunda MARDİN Havalimanına gitmek üzere buluşuyoruz.Havalimanında saat 11:25 de Uçak biletlerimizin Check-in işlemlerinin ardından   12:25 Pegasus Havayolları uçağı ile İzmir'e dönüyoruz.Uçuşumuz yaklaşık 1 saat 55 dk sürecek 14:50 de İzmire  varıyoruz.Siz misafirlerimizle vedlaşıyoruz..

 

      

Güney Doğu’nun boynuna takılmış pırlanta bir kolye gibidir Mardin… Değerli, eşi benzeri olmayan ve ışıl ışıl… Yüzlerce yılık tarihi size bir bakışta yaşatan mimarisi, hanları, kiliseleri, camileri ile kültürlerin, dinlerin ve farklı mutfakların birleşme noktası…

Bir bakışta büyüleyen mimari…

Kentin en büyük özelliği yıllarca birçok farklı kültürü ve dini barış içinde ağırlamış olması… Hıristiyanlar ve Müslümanlar yıllarca burada barış işçinde nasıl yaşadığını kiliseler ve camiler anlatıyor size sessizce… Mardin geçmişine bakıldığında da zaten M.Ö.4500’den buyana Süryani, Sümer, Akad, Babil, Mitanniler, Asur, Pers, Bizans, Araplar, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı izleri görülüyor. Bu şehirde dikkatinizi çekecek bir diğer detay da kesme taş evleri… Özel bir işçilik gerektiren bu mimari dolayısıyla şehre girdiğiniz andan itibaren açık hava müzesindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz. 

Süryaniler

Köken olarak Hz. Nuh’un oğlu Sama dayanırlar. Semitik ırka mensup bu topluluğun yerleşim alanları genelde Mezopotamya bölgesidir. Bu geniş coğrafya üzerinde Beş bin yıllık gibi uzun geçmişe sahiptirler. Elli asırlık tarihi süreçte isim değişikliğine uğradıkları söylense de, son yirmi asırdır Süryaniler diye çağırıldıkları kesindir. Kökleri bu kadar tarihi derinliklere inen Süryaniler, kültürlerini ve inançlarını korumuş, her şeye rağmen ayakta kalma başarısını göstermiş, varlıklarını günümüze kadar taşıyabilmişlerdir.

Beş bin yıllık geçmişe sahip bu zengin kültürün mirasçıları Süryaniler, günümüzde yaklaşık olarak beş milyon tahmin edilen nüfuslarıyla Türkiye, Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün, İsrail ve Hindistan’da yaşamaktadırlar. Ancak yirminci asrın son çeyreğinde, büyük bir bölümü Türkiye ve Ortadoğu’dan ayrılarak, başta Avrupa ve İskandinavya ülkeleri olmak üzere Amerika’ya, Avustralya’ya göç etmişlerdir.
Savur

Savur İlçesi tarihi bir dokuya sahip, Mardin’e benzeyen şirin bir ilçedir. Dağ yamacına kurulu hükümran konumu ve binalardaki taş işçiliğinin mükemmelliğiyle  dikkat çeker. Mezopotamya’ya  hâkim olan kavimler burayı da etkilemişlerdir. İlçenin tarihi Etiler’e kadar uzanmaktadır. Roma ve Bizans  İmparatorluğu hâkimiyetinin, Sasani ve Melikşah dönemlerini yaşamış olan ilçemiz il merkezine 47 km. uzaklıktadır. Savur ilçesinin merkezi, Kalesi, Kaya evleri, Eski Ulu Camii, Romaniye ve Mor Yuhanın(Dereiçi Köyü) Kiliseleri, Türbeler ve Başkavak Köprüsü ile adeda usta bir el tarafından işlenmiş tarihi bir site görünümündedir. Kavakçılık, tahıl ekimi, bağcılık, sebzecilik önemli gelir kaynaklarıdır. Fıstık ve kiraz yetiştiriciliği gelecek vaadetmektedir. Yörenin tek Şarap Fabrikası atıl durumdadır. Savur, dünyaca ünlü üzümler diyarıdır.

Kızıltepe

Mezopotamya’da sarı taşların egemen rengiyle, güneşin yansıttığı tonların buğday başaklarındaki zengin  coşkusuyla gülümser Kızıltepe...  Artukoğulları Döneminde gelişme gösteren kasaba bu dönemde Diyarbakır-Musul ve Urfa-Musul yolu üzerinde önemli bir ticaret merkeziydi..

Nusaybin
Düz bir ovada kurulmuş olan Nusaybin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Milattan önce 3000-2800 yıllarında bölgede hakimiyet kuran Sümer İmparatorluğu’nun 3.Ur Sülalesine kadar uzanan bir tarihe sahiptir.Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İlçemiz Milattan Önce 2. yılında Sasaniler tarafından başkent olarak kullanılmıştır.

Dara
Oyma kaya evler, tavanlarındaki süslemeleri, duvarlarına işlenmiş Meryem, İsa ve haç figürleriyle kaya kiliselerine dönüşmüş yapılar kentin Hıristiyanlık macerasını anlatıyordu. Fakat Dara pek çok dine farklı zamanlarda ev sahipliği yapmıştı. Din çeşitliliği, beraberinde çatışmaları getirmişti. Bu durum da bugün farklı dinlere ait simgeleri bir arada görmemizin sebeplerinden biri olarak görünüyor.

Dargeçit ilçesi
Ülkemizde eski ve yeni uygarlıkların iç içe yaşadığı nadir ilçelerden biridir. Yukarı Mezopotamya uygarlığının merkezlerinden olan Dargeçit, kuruluş yeri ve mimari özellikleri olarak dünyada eşine çok az rastlanan bir yapıya sahiptir. Hıristiyanlık öncesi ve sonrası çağlara ait uygarlık eserlerin, Türk İslam kültürü ile kaynaşarak günümüze kadar gelmesi, güzel bir sentezin ifadesi olarak görülebilir.

Mardin Reyhani Gecesi
Elimizde bu müziğin çıkış hikâyesi, ilk olarak nerede ve niçin oynandığı hakkında kısıtlı bilgiler var. Reyhani müziğinin başta Endülüs, Arap, Süryani, Kürt ve Türk müziklerinin karışımından ortaya çıktığını biliyoruz. Müziğe, 'Reyhani' isminin verilmesiyle ilgili de birçok duyum var. Kimine göre, bu müzikle oynayanların Reyhan bitkisi gibi sallanması; bazılarına göre ise, bölgede hala her evin bahçesini kokusuyla süsleyen Reyhan bitkisi gibi, bu müziğin de insanı mest etmesi dolayısıyla bu ismin verildiği öne sürülüyor. Reyhani oyununun, Reyhani müziği eşliğinde bireysel olarak oynanan ve "Allah'a yakarışın simgesi" olarak eller havada, avuçlar açık bir şekilde diz üstüne çöke çöke oynanan bir oyun türü olduğunu kaydetti.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* 3 Gece Otel Konaklaması
* Otelde  Sabah Kahvaltısı  Akşam Yemeği
* AYZETUR  Profesyonel  Rehberlik Hizmeti 
* Seyahat Sigorta  Güvence Paketi
* Lux Araçlarla Ulaşım

*Uçak  Biletleri
 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 

* Öğle yemekleri 
* Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
* Reyhani gecesi
* Mardin seyir restaurant (mezopotamya manzarası )

*Tur esnasın daki tüm yiyecek ve içecekler

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

EK BİLGİLER

* Bu programda belirtilen tüm gezi turlarında acentemiz sorumludur.

* Turun gerçekleştirilmesi için yeterli katılımcıya ulaşılamadığı takdirde, asgari 10 (on) gün önce haber vermek şartıyla, acentemiz turu iptal etme hakkına sahiptir. Turun iptal edilmesi durumunda ödenen ücret, katılımcıya ödendiği biçimde iade edilecektir.

* Katılımcılar, araca bindikleri noktada bırakılır. Ayrıca farklı noktalarda duraklama/yolcu indirme yapılmamaktadır.

* Turlarda, hava, yol ve olağanüstü durumlardan ötürü değişiklik yapma hakkı, acentemizde saklıdır.

* Tur sırasında unutulan/kaybolan/çalınan eşyalardan acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

* Yerel otoriteler tarafından gezilmesine/gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi veya turlar yapılmaz. Bu gezi veya turların yapılamamasından acentemiz sorumlu tutulamaz.

 Çocuk indirimi: 6 yaşını doldurmamış çocuk katılımcılar için, 2 yetişkin ile birlikte konaklamak kaydı ile geçerlidir.(Araç  içi koltuk dahildeğildir) 

* Programdaki konaklamaların tamamı 3/4/5* otellerde yapılmaktadır.  Aynı standartlarda olmak koşuluyla otellerde değişiklik yapılabilir.

* Turlarımızda zorunlu seyahat sigortası pakedi  yapılmaktadır. Doğum tarihi ve T.C. kimlik numarası ibrazı zorunludur. Acentemiz bu bilgileri teyit etmekle yükümlü değildir.

* Öngörülmesi mümkün olmayan sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) veya rehberimizin belirlediği saatlere misafirlerin uymamaları sebebiyle, tur programında belirtilmiş olmasına rağmen, yapılamayan gezilerden acentemiz sorumlu değildir.

* Rehberimiz gerekli gördüğü durumlarda; programda her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir

* Katılımcıların iptali söz konusu ise  sigorta / uçakbileti /  tren bileti/ gösteri bileti /kdv  kesildikten sonra  kalan mebla  iade edilir.yada başka tura devredilir.