Müşteri Hizmetleri : 0232 364 10 65

BUTİK MARDİN MİDYAT (Süryani, Ezidi Köyleri dahil)

Mardin ve Midyat dahil Süryani , Ezidi köyleri

Konaklama : 5* Mardin Erdoba Elegance ve 5*Midyat Matiat otel

Tur Süresi : 4 GÜN - 3 GECE

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : ADNAN MENDERES HAVALİMANI

Ulaşım Şekli : UÇAKLI

Ayrıntılı bilgi için 0232 364 10 65

Kişi Başı : 1399 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Sosyal Medya'da Beğen & Paylaş

Tur Programı - Detayları

MARDİN ve MİDYAT TURU 

SÜRYANİ ve EZİDİ KÖYLERİ 

 

Savar , Dargeçit , Pizza Köyü , Kızıltepe Köyleri , Nusaybin Köyleri , Kafro , Dara Harabeleri

Anıtlı ve Oyuklu Köyü farkı ile ...

Kafro köyünde Pizza farkı ile ..

Mardin Reyhani Gecesi farkı ile ...

 

21 MART - 24 MART

4 GÜN - 3 GECE (YP)

 

21 MART 2019 GİDİŞ PEGASUS HAVAYOLLARI 10:30 ADNAN MENDERES 12:25 MARDİN HAVALİMANI

24 MART 2019 DÖNÜŞ PEGSAUS HAVAYOLLARI 12:25 MARDİN MİDYAT 14:50 ADNAN MENDERES HAVALİMANI

 

1.Gün : Saat 09:30 da Adnan menderes Havalimanı iç hatlar terminalinde buluşuyoruz.Uçak biletlerimizin çekin işlemlerimizin ardından 10:30 Pegasus Havayolları ile Uçuş no PC3060 Mardin havalimanına yaklaşık 1 saat 55 dk uçuşumuzun ardından 12:25 sıralarında Mardin Havalimanına iniş yapıyoruz.Bizleri bekleyen aracımıza binerek rehberimiz eşliğinde Mardin turumuza başlıyoruz.Birçok medeniyete ev sahipliği yapan MARDİN’i selamlıyoruz. UNESCO tarafından Dünya kültür mirası olarak kabul edilen Mardin’de MARDİN MÜZESİ – LATİFİYE CAMİİ – KIRKLAR KİLİSESİ – ZİNCİRİYE MEDRESESİ – TARİHİ POSTANE – ŞEHİDİYE CAMİİ – DEYRÜLZAFERAN MANASTIRI , MARDİN ULU CAMİİ tarihi sokaklarını çarşısı gezip göreceğimiz yerler arasında.Daha sonra bu güzel günün ardından Mardin de bulunan otelimize yerleşiyoruz.Dileyen misafirlerimiz ile MARDİN'e özgü REYHANİ GECESİ'ne katılıyoruz.

 

2.Gün :Oteldeki sabah kahvaltımızın ardından KABAL üzerinden geçerek bir küçük Süryani Köyü olan SAVUR'a ulaşıyoruz.tarihi sokaklarında büyüleneceğimiz MİDYAT’a gidiyor ve MOR GABRIEL MANASTIRI’nı geziyoruz. Süryani – Müslüman ortak mahallelerinde gezip vereceğimiz serbest zamanda Ayrıca,   Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği TELKARİ sanatının en iyi örneklerini burada bulabilirsiniz. Midyat sokaklarını gezerek, alışverişler yaptıktan sonra, ‘’Sıla’’ ve ‘’Adını Kalbime Yazdım’’ dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evi‘ ni geziyoruz.Daha sonra ELBEGENDİ (KAFRO) köyüne dogru yola çıkıyoruz.Bu etkileyici Süryani köyünde PİZZA meşhur olduğu için Kafro Pizza da öğle yemeğimizi yiyoruz.Bu güzel köyümüzün ardından ulaşımı zor MOR YAKUP KİLİSE sini AHO papaz eşliğinde geziyoruz.Daha sonra otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde…Midyat Konaklama 

 

3.Gün : Sabah kahvaltımızı otelimizde açık büfe aldıktan sonra keşfedilmemiş bir tarihi hristyan köyü olan MİDYAT ANITLI KÖYÜ'ne ulaşıyoruz.Burada ANITLI MERYEM ANA MANASTIRI nı ziyaret ediyoruz.Daha sonra bu güzel köyden ayrılarak Midyatdan tekrar geçerek Suriye sınırına dogru Nusaybin yolu üzerinde bulunan tarihi DARA HARABELERİ ni geziyor ve fotoğraflıyoruz.Dara Harabelerinin ardından MARDİN' e doğru yola çıkıyoruz.(NOT : Program Dara harabeleri yetişir ise ilk güne de alınabilir.Daryülzaferandan sonra ) Anıtlı köyünde göreceğimiz HAH harabelerinden ardından Anıtlı’nın (HAH) kuzeyinde Çok sevilip sayılan asker azizler Mor Serkis ve Bakos’un anısına inşa edilmiştir.En eski yapıöğeleri 789 yıllarına kadar uzanmaktadır. Kilise,değerli süslemeleriyle göze çarpmaktadır. Mor Serkis ve Bakos Manastırını ziyaret ediyoruz.Bu güzel günümüzün ardından HASANKEYF'e dogru yola çıkıyoruz.Hasankeyf ziyaretimizin ardından MARDİN merkeze doğru yola çıkıyoruz.Mardin de otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği konaklama otelimizde.Dileyen misafirlerimiz ile akşam otelin lobisinde buluşarak SEYRİ MARDİN RESTORANT'a gidiyoruz.

 

4.Gün : Oteldeki sabah kahvaltımızın ardından dileyen misafirlerimiz MARDİN merkezde serbest zaman da alış-veriş molası yapacaklardır.Daha sonra rehberşmizin belirlediği saat doğrultusunda MARDİN Havalimanına gitmek üzere buluşuyoruz.Havalimanında saat 11:25 de bilet işlemlerimizin ardından 12:25 Pegasus Havayolları uçağı ile İzmir'e dönüyoruz.Uçuşumuz yaklaşık 1 saat 55 dk sürecek 14:50 de İzmirde olacağız.Bir başka Ayzetur tur organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

      

Güney Doğu’nun boynuna takılmış pırlanta bir kolye gibidir Mardin… Değerli, eşi benzeri olmayan ve ışıl ışıl… Yüzlerce yılık tarihi size bir bakışta yaşatan mimarisi, hanları, kiliseleri, camileri ile kültürlerin, dinlerin ve farklı mutfakların birleşme noktası…

Bir bakışta büyüleyen mimari…

Kentin en büyük özelliği yıllarca birçok farklı kültürü ve dini barış içinde ağırlamış olması… Hıristiyanlar ve Müslümanlar yıllarca burada barış işçinde nasıl yaşadığını kiliseler ve camiler anlatıyor size sessizce… Mardin geçmişine bakıldığında da zaten M.Ö.4500’den buyana Süryani, Sümer, Akad, Babil, Mitanniler, Asur, Pers, Bizans, Araplar, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı izleri görülüyor. Bu şehirde dikkatinizi çekecek bir diğer detay da kesme taş evleri… Özel bir işçilik gerektiren bu mimari dolayısıyla şehre girdiğiniz andan itibaren açık hava müzesindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz. 

Süryaniler

Köken olarak Hz. Nuh’un oğlu Sama dayanırlar. Semitik ırka mensup bu topluluğun yerleşim alanları genelde Mezopotamya bölgesidir. Bu geniş coğrafya üzerinde Beş bin yıllık gibi uzun geçmişe sahiptirler. Elli asırlık tarihi süreçte isim değişikliğine uğradıkları söylense de, son yirmi asırdır Süryaniler diye çağırıldıkları kesindir. Kökleri bu kadar tarihi derinliklere inen Süryaniler, kültürlerini ve inançlarını korumuş, her şeye rağmen ayakta kalma başarısını göstermiş, varlıklarını günümüze kadar taşıyabilmişlerdir.

Beş bin yıllık geçmişe sahip bu zengin kültürün mirasçıları Süryaniler, günümüzde yaklaşık olarak beş milyon tahmin edilen nüfuslarıyla Türkiye, Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün, İsrail ve Hindistan’da yaşamaktadırlar. Ancak yirminci asrın son çeyreğinde, büyük bir bölümü Türkiye ve Ortadoğu’dan ayrılarak, başta Avrupa ve İskandinavya ülkeleri olmak üzere Amerika’ya, Avustralya’ya göç etmişlerdir.
Savur

Savur İlçesi tarihi bir dokuya sahip, Mardin’e benzeyen şirin bir ilçedir. Dağ yamacına kurulu hükümran konumu ve binalardaki taş işçiliğinin mükemmelliğiyle  dikkat çeker. Mezopotamya’ya  hâkim olan kavimler burayı da etkilemişlerdir. İlçenin tarihi Etiler’e kadar uzanmaktadır. Roma ve Bizans  İmparatorluğu hâkimiyetinin, Sasani ve Melikşah dönemlerini yaşamış olan ilçemiz il merkezine 47 km. uzaklıktadır. Savur ilçesinin merkezi, Kalesi, Kaya evleri, Eski Ulu Camii, Romaniye ve Mor Yuhanın(Dereiçi Köyü) Kiliseleri, Türbeler ve Başkavak Köprüsü ile adeda usta bir el tarafından işlenmiş tarihi bir site görünümündedir. Kavakçılık, tahıl ekimi, bağcılık, sebzecilik önemli gelir kaynaklarıdır. Fıstık ve kiraz yetiştiriciliği gelecek vaadetmektedir. Yörenin tek Şarap Fabrikası atıl durumdadır. Savur, dünyaca ünlü üzümler diyarıdır.

Kızıltepe

Mezopotamya’da sarı taşların egemen rengiyle, güneşin yansıttığı tonların buğday başaklarındaki zengin  coşkusuyla gülümser Kızıltepe...  Artukoğulları Döneminde gelişme gösteren kasaba bu dönemde Diyarbakır-Musul ve Urfa-Musul yolu üzerinde önemli bir ticaret merkeziydi..

Nusaybin
Düz bir ovada kurulmuş olan Nusaybin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Milattan önce 3000-2800 yıllarında bölgede hakimiyet kuran Sümer İmparatorluğu’nun 3.Ur Sülalesine kadar uzanan bir tarihe sahiptir.Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İlçemiz Milattan Önce 2. yılında Sasaniler tarafından başkent olarak kullanılmıştır.

Dara
Oyma kaya evler, tavanlarındaki süslemeleri, duvarlarına işlenmiş Meryem, İsa ve haç figürleriyle kaya kiliselerine dönüşmüş yapılar kentin Hıristiyanlık macerasını anlatıyordu. Fakat Dara pek çok dine farklı zamanlarda ev sahipliği yapmıştı. Din çeşitliliği, beraberinde çatışmaları getirmişti. Bu durum da bugün farklı dinlere ait simgeleri bir arada görmemizin sebeplerinden biri olarak görünüyor.

Dargeçit ilçesi
Ülkemizde eski ve yeni uygarlıkların iç içe yaşadığı nadir ilçelerden biridir. Yukarı Mezopotamya uygarlığının merkezlerinden olan Dargeçit, kuruluş yeri ve mimari özellikleri olarak dünyada eşine çok az rastlanan bir yapıya sahiptir. Hıristiyanlık öncesi ve sonrası çağlara ait uygarlık eserlerin, Türk İslam kültürü ile kaynaşarak günümüze kadar gelmesi, güzel bir sentezin ifadesi olarak görülebilir.

Mardin Reyhani Gecesi
Elimizde bu müziğin çıkış hikâyesi, ilk olarak nerede ve niçin oynandığı hakkında kısıtlı bilgiler var. Reyhani müziğinin başta Endülüs, Arap, Süryani, Kürt ve Türk müziklerinin karışımından ortaya çıktığını biliyoruz. Müziğe, 'Reyhani' isminin verilmesiyle ilgili de birçok duyum var. Kimine göre, bu müzikle oynayanların Reyhan bitkisi gibi sallanması; bazılarına göre ise, bölgede hala her evin bahçesini kokusuyla süsleyen Reyhan bitkisi gibi, bu müziğin de insanı mest etmesi dolayısıyla bu ismin verildiği öne sürülüyor. Reyhani oyununun, Reyhani müziği eşliğinde bireysel olarak oynanan ve "Allah'a yakarışın simgesi" olarak eller havada, avuçlar açık bir şekilde diz üstüne çöke çöke oynanan bir oyun türü olduğunu kaydetti.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* 3 Gece Otel Konaklaması Yarım Pansiyon Mardin-Midyat Konaklama 
* 3 Sabah Kahvaltısı Açık Büfe veya Serpme Kahvaltı 
* Ayzetur Uzman Rehberlik Hizmeti 
* 1618 Sayılı Kanun Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası
* Gidiş ve Dönüş Uçak Biletleri 
* Ulaşım Hizmetleri araç (araç içi ikramlar)

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Otellerde alınacak ekstra içecekler 
* Öğle yemekleri 
* Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
* Reyhani gecesi ( 1.gün)
* Mardin seyir restorant turu ( Tüm mezopotamya manzarası ) 

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

EK BİLGİLER

*Tur programı sadece Ayzetur'a aittir başka yerde kullanılamaz bizzat uzman ekibimiz ve acenta sahibimiz tarafından yazılmıştır.

*Ulaşım Pegasus Havayolları ile sağlanıcaktır.

*Katılımcı sayısı sadece 15 ile sınırlıdır.

*Tur kayıt tarihimiz 01.08.2018 - 01.01.2019 dur.Tur yeterli katılımcıya ulaştığı taktirde satışa kapatılabilir.

*Tur esnasında kullanılacak olan otellerimiz http://www.erdobaelegance.com/ ve http://www.matiat.com.tr/

*Otellerimiz 5* ERDOBA ELEGANCE ve 5* MATİAT oteldir.

*Tur esnasında kullanılcak olan yöresel restorantlar Ayzetur Güvencesi altındadır.

*Tur özel bir program olduğu için gerekli izinler, yetkili mercilerden alınmaktadır.